מונדיאל טסט בע"מ
 
 
 
 
 
4.5
4 חוות דעת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מספר מקשר הסבר
 
 
 
072-2597921
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מידע מקצועי

 
זהירות! הרכב המשומש שאתה רוכש יכול להיות שבעברו היה "אובדן להלכה" והוא רכב "משוקם".
מאת: דוד ברזילי, בוחן והנדסאי רכב, שמאי ומרצה בקורסי הכשרה של משרד התחבורה
 
לפני הרבה שנים, כל רכב שעבר תאונה ושוקם, הוחלפו בו לוחיות הזיהוי בלוחיות עם מספרים אחרים ועם קידומת או סיומת המעידים שהרכב הנ"ל משוקם. כך, כל אדם שהיה מעוניין לרכוש את הרכב היה יודע את עברו והיה מחליט אם לרכוש אותו במחירו הריאלי בשוק המשומשות. כיום לא ניתן לדעת את עברו של הרכב. כלומר, אתה יכול לרכוש מכונית משוקמת במחיר כמעט מלא, מבלי שתדע כי זה לא רשום בשום מקום. רק חברת הביטוח שמכרה את הרכב לסוחר יודעת את עברו. גם מכונים לבדיקות רכב לא יעלו על "עברו", אלא אם הרכב המדובר עבר תאונה חזקה בשלדת המרכב, ואז הבוחן יציין זאת בטופס הבדיקה, זאת ללא התייחסות להיותו בעבר אובדן להלכה.

יש מכוניות בהן הופעלו כריות אוויר בשל תאונה (ללא פגיעה בקורות השלדה), ועקב כך השמאי קבע על "אובדן להלכה", בגין עלות החלפת כריות האוויר הגבוהה והעלות של התיקונים הנלווים. במקרה זה, חברת הביטוח תרכוש את הרכב מהמבוטח ותמכור אותו לסוחר, כי לא כדאי מבחינה כלכלית לתקן את הרכב!
 

ומה עושה הסוחר?

 
הוא יתקן אותה בזול, עם חלפים זולים מפירוק או ממקור אחר שאינו חוקי. לאחר מכן, הוא "יעלה" אותה לכביש עם אותו רישיון רכב ועם אותם מספרי רישוי. רכב זה הוגדר על ידי השמאי כאובדן להלכה, אך משרד הרישוי אינו יודע על כך, ולפי החוק אף אינו חייב לדעת!

במשרד הרישוי יש רישום רק של מכוניות "טוטל-לוס". אלו הן מכוניות שעברו תאונה, וערך תיקון הנזק שנקבע להן על ידי השמאי מגיע ל-60% ומעלה ממחירן בשוק. לכן הן מוגדרות כ- "אובדן גמור" (TOTAL LOSS ) ועליהן השמאי חייב לדווח למשרד הרישוי.

אם רכשת רכב שהיה בעבר "אובדן להלכה", ורכב ייגנב לאחר זמן מה, חברת הביטוח תחקור וכן תגלה את עברו. בעקבות זאת, הפיצוי שתקבל יהיה לפי רכב "אובדן להלכה". כלומר, הפיצוי שתקבל יהיה נמוך ב- 30% עד 50% מערכו של הרכב בפוליסה. יצוין שבזמן שקנית פוליסת ביטוח לרכב הנ"ל, חברת הביטוח לא התאמצה "לדפדף בעברו" של הרכב וגבתה מחיר מלא על הפוליסה.

המסקנה: לחקור ולשאול במספר משרדים של חברות הביטוח על עברו של הרכב. דבר נוסף והוא חשוב מאוד: בזמן הרכישה, החתם את המוכר על מסמך זיכרון-דברים, שעליו יירשם כי הרכב לא היה בעבר "אובדן להלכה", ובמידה שיתגלה שכן היה כזה, הרכב יוחזר למוכר והכסף יוחזר לקונה בערך הקנייה.

למה לא חוזרים לשיטה של החלפת לוחות הזיהוי לרכבים המשוקמים?
רק במשרד התחבורה יש את התשובה.